"יש לי רק חלום לקנות לך יהלום"

יהלום, החומר הקשה ביותר בטבע וגם אחד החומרים היוקרתיים ביותר בתחום התכשיטים. עם השנים נוצרה מסורת בה טבעות אירוסין צריכות תמיד להיות משובצות ביהלום אחד לפחות. היהלום כחומר חזק מהווה סמל לחוזק המיוחל של הזוגיות לעתיד. כיום בכל רחבי העולם המערבי מציעים נישואין בעזרת טבעות אירוסין עשויות מזהב ויהלומים. אם גם אתם חולמים לקנות לאהובתכם טבעת יהלום, כדאי שתדעו כמה דברים על יהלומים.

כיצד תפקד היהלום לאורך ההיסטוריה?

כבר בתקופת התנ"ך היהלום מוזכר כאחת מאבני החן החשובות. מסמכים מעידים על סחר וכריית יהלומים עוד במאה הרביעית לפני הספירה. בתקופה זאת ככל הנראה, כריית היהלומים נעשתה בעיקר בהודו ושווקה על ידי סוחרים יבשתיים באזורים שונים בעולם. עד המאה החמש עשרה לא הייתה שיטה לליטוש יהלומים ולכן לא היה אפשר להכין מהם תכשיטים והם שימשו בעיקר לצרכי פולחן. החל מהמאה החמש עשרה היהלומים החלו להיות חלק בלתי נפרד מענף התכשיטנות. תחילה טבעות אירוסין משובצות ביהלום היו מנת חלקם של משפחת המלוכה בלבד אך כיום רוב הבריות מתארסות באמצעות טבעת יהלום.

כיצד נוצר יהלום?

היהלום נוצר במעטפת כדור הארץ בטמפרטורות של אלף עד אלף מאתיים מעלות צלזיוס. היהלום יכול להישאר זמן רב בתוך האדמה עד שהוא עולה קרוב לפני השטח בעזרת תהליכים גיאולוגים שונים. האזורים העיקרים בהם נמצאו יהלומים הינם: ברזיל, דרום אפריקה, מערב קנדה וסיביר. ישנם אף יהלומים המיוצרים בתנאי מעבדה, יהלומים אלו נקראים יהלומים סינתטיים ומחירם נמוך בהרבה ממחיר של יהלום טבעי.

כיצד נקבעת איכות היהלום?

איכות היהלום נקבת על ידי גמולוג בלבד- מומחה ליהלומים. אחד מהקריטריונים החשובים באיכותו של היהלום הינו צלילות היהלום המכונה גם ניקיון של היהלום. צלילות היהלום תלויה במספר הפגמים שיש ביהלום ונראותם לעין.

מהו צבעם של היהלומים?

ישנם יהלומים צבעוניים וישנם יהלומים לבנים. צבעם של היהלומים הלבנים נע בין שקוף לצהוב. הוא מדורג באותיות אנגליות בין D- שקוף ל Z-זהוב. ככל שמתקדמים לכיוון האות Z  כך היהלום זול יותר ונחשב פחות יוקרתי. דירוגם של היהלומים הצבעוניים שונה לגמרי והוא תלוי בבהירות, עומק וגוון של צבע היהלום.

כתיבת תגובה

האימייל שלך לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>